All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Italy
Italy - Serie B Girone D
Teams
Cassino
Alberto Puccioni
Alberto
Puccioni
Opponents
Jan 4, 2000 (24 years old)
Italian
1m88 / 6-2
PG
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="180996" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Alberto Puccioni has faced 146 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Emmanuel Adeola
Stella Azzurra Roma
(ITA-3 D)
1
Allen Agbogan
Palestrina
(ITA-3 D)
2
Andrea Albertini
Scauri
(ITA-3 D)
1
Andrea Antonaci
Olimpia Matera
(ITA-3 D)
1
Alessandro Azzaro
HDL Nardo
(ITA-3 D)
1
Andrea Barsanti
Palestrina
(ITA-3 D)
2
Riccardo Bartolozzi
Palestrina
(ITA-3 D)
2
Pasquale Battaglia
Olimpia Matera
(ITA-3 D)
1
Niccolo Bertocco
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
2
Andrea Bianco
Scandone Avellino
(ITA-3 D)
1
Matteo Bini
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
2
Luca Bisconti
Virtus Valmontone
(ITA-3 D)
1
Goran Bjelic
HDL Nardo
(ITA-3 D)
1
Antongiulio Bonaccorso
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Daniele Bonessio
Virtus Valmontone
(ITA-3 D)
1
Simone Bonfiglio
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
2
Massimiliano Bordi
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
2
Matteo Botteghi
Meta Formia
(ITA-3 D)
1
Luigi Brunetti
Corato
(ITA-3 D)
1
Renato Buono
Olimpia Matera
(ITA-3 D)
1
Federico Burini
HDL Nardo
(ITA-3 D)
1
Francesco Buzzi
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Alberto Cacace
Palestrina
(ITA-3 D)
2
Gianni Cantagalli
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2
Carlo Cantone
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
1
Matteo Carida
Virtus Valmontone
(ITA-3 D)
1
Tommaso Carnovali
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
1
Giulio Casale
Virtus Valmontone
(ITA-3 D)
1
Matteo Cavallo
Virtus Valmontone
(ITA-3 D)
1
Andrea Cecconi
Palestrina
(ITA-3 D)
2
Roberto Chessari
Scauri
(ITA-3 D)
1
Andrea Chiriatti
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2
Luigi Cimminella
Meta Formia
(ITA-3 D)
1
Antonio Cioppa
Corato
(ITA-3 D)
1
Giovanni Coronini
Meta Formia
(ITA-3 D)
1
Riccardo Coviello
HDL Nardo
(ITA-3 D)
1
Mark Czumbel
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
1
Domenico D'argenzio
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Daniel Datuowei
Scauri
(ITA-3 D)
1
Giuseppe De Leo
Scandone Avellino
(ITA-3 D)
1
Matteo De Leone
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
2
Gianluca De Meo
Meta Formia
(ITA-3 D)
1
Daniele Dell'uomo
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Alessio Di Carmine
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Giuseppe Di Poce
Virtus Valmontone
(ITA-3 D)
1
Alberto Di Salvia
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Manuel Diomede
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
1
Khadim Diouf
Scauri
(ITA-3 D)
1
Marcelo Dip
Olimpia Matera
(ITA-3 D)
1
Filiberto Dri
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2
Mathias Drigo
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2
Christopher Egwoh
Palestrina
(ITA-3 D)
1
Hugo Erkmaa
Scandone Avellino
(ITA-3 D)
1
Francesco Errico Salvatore
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
2
Daniele Fiorucci
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Simone Fiusco
HDL Nardo
(ITA-3 D)
1
Joel Fokou
Stella Azzurra Roma
(ITA-3 D)
1
Antonio Gallo
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
1
Giovanni Gambarota
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
1
Francesco Gellera
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Mirko Gentili
Meta Formia
(ITA-3 D)
1
Matteo Ghirlanda
Stella Azzurra Roma
(ITA-3 D)
1
Daniele Grilli
Corato
(ITA-3 D)
1
Dario Guadagnola
Scauri
(ITA-3 D)
1
Antonio Guariglia
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
1
Efe Idiaru
Corato
(ITA-3 D)
1
Francesco Infante
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Salvatore Iovinella
Scandone Avellino
(ITA-3 D)
1
Luca Izzo
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
1
Lazar Kekovic
Stella Azzurra Roma
(ITA-3 D)
1
Giovanni Laquintana
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
2
Gianmarco Leggio
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
1
Andrea Locci
Scandone Avellino
(ITA-3 D)
1
Andrea Longobardi
Meta Formia
(ITA-3 D)
1
Federico Lopopolo
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
1
Edoardo Lucarelli
Scauri
(ITA-3 D)
1
Giuseppe Luongo
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
1
Niccolo Lurini
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
2
Mario Mancini
Olimpia Matera
(ITA-3 D)
1
Giorgio Mannarelli
Meta Formia
(ITA-3 D)
1
Davide Marchini
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
2
Edoardo Maresca
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2
Leonardo Marini
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2
Andrea Martino
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Gabriele Martucci
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Domenico Marzaioli
Scandone Avellino
(ITA-3 D)
1
Mattia Mastroianni
Palestrina
(ITA-3 D)
2
Ferdinando Matrone
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
1
Danilo Mazzarese
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2
Fatih Mehmedoviq
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
1
Marco Mennella
Palestrina
(ITA-3 D)
1
Angelo Messina
Corato
(ITA-3 D)
1
Jakov Milosevic
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
1
Bozo Misolic
Virtus Valmontone
(ITA-3 D)
1
Riccardo Murri
Scauri
(ITA-3 D)
1
Elpidio Nacca
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
2
Vincent Naddeo
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
1
Kevin Ndzie
Stella Azzurra Roma
(ITA-3 D)
1
Ignacio Ochoa
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
2
Bruno Ondo
Scandone Avellino
(ITA-3 D)
1
Lorenzo Panzini
Olimpia Matera
(ITA-3 D)
1
Manuel Papa Victor
Meta Formia
(ITA-3 D)
1
Luca Pappalardo
Scandone Avellino
(ITA-3 D)
1
Marco Pasqualin
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Michele Peroni
HDL Nardo
(ITA-3 D)
1
Andrea Picarelli
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
2
Thomas Pisoni
Corato
(ITA-3 D)
1
Alessandro Porfido
Meta Formia
(ITA-3 D)
1
Alessandro Poti
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
1
Vincenzo Provenzani
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
1
Vladimir Rajacic
Scandone Avellino
(ITA-3 D)
1
Sava Razic
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Thomas Reale
Stella Azzurra Roma
(ITA-3 D)
1
Simone Rischia
Palestrina
(ITA-3 D)
2
Marco Rossi
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2
Gianmarco Rossi
Palestrina
(ITA-3 D)
2
Lorenzo Rota
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Marco Rupil
Stella Azzurra Roma
(ITA-3 D)
1
Gianluca Santini
Virtus Valmontone
(ITA-3 D)
1
Nicola Savoldelli
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
2
Dario Scodavolpe
Virtus Valmontone
(ITA-3 D)
1
Giacomo Sereni
Corato
(ITA-3 D)
1
Biagio Sergio
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
1
Antonio Serroni
Corato
(ITA-3 D)
1
Babacar Seye
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
1
Ferdinando Smorra
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
1
Antonio Smorto
Olimpia Matera
(ITA-3 D)
1
Valerio Staffieri
Olimpia Matera
(ITA-3 D)
1
Silvio Stanzani
Scauri
(ITA-3 D)
1
Mauro Stella
Corato
(ITA-3 D)
1
Arsenije Stepanovic
Ruvo di Puglia
(ITA-3 D)
1
Mario Tamburrini
Luiss Roma
(ITA-3 D)
1
Iba Koite Thiam
Palestrina
(ITA-3 D)
2
Gianluca Tibs
Meta Formia
(ITA-3 D)
1
Daniele Tomasello
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
2
Lorenzo Tortu
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
1
Gianluca Tredici
Bava Pozzuoli
(ITA-3 D)
2
Antony Tyrtyshnik
HDL Nardo
(ITA-3 D)
1
Edoardo Ugolini
Virtus Valmontone
(ITA-3 D)
1
Vincenzo Ventrone
Scandone Avellino
(ITA-3 D)
1
Vittorio Visentin
HDL Nardo
(ITA-3 D)
1
Matteo Visintin
Stella Azzurra Roma
(ITA-3 D)
1
Njegos Visnjic
Virtus Arechi Salerno
(ITA-3 D)
1
Aziz Abdul Yabre
Corato
(ITA-3 D)
1
Simon Zollo
Sant’Antimo
(ITA-3 D)
1
Cesare Zugno
Lions Bisceglie
(ITA-3 D)
2